pondelok 19. augusta 2013

Naša dovolenka 2013


     Ahojte, 
dnešný príspevok bude trochu z iného súdka ako obvykle. Poodhalím vám kúsok z môjho súkromia a ukážem nejaké fotky z našej spoločnej dovolenky s priateľom.
Ako správni slováci sme sa tento rok vybrali do Chorvátska. Tu musím dodať že pôvodný plán bol Sicília (ryanair lieta do Trapani a tak som si nechcela nechať ujsť túto príležitosť), ale človek mieni a nakoniec sa to celé vyvinulo inak, takže sme volili našu osvedčenú Istriu a konkrétne jej južný cíp, kde sa nachádza náš obľúbený národný park Kamenjak. Park je rozľahlý a je tu mnoho rôznych zákutí, ktoré tvoria pláže. Našou obľúbenou už od minula je Škara. Asi preto, že tu nenájdete žiadne stánky, hudbu, ani ponuku vodných športov, je relatívne kľudná.


Po kúpaní zmrzka :-) Výborná kávová s... kávou. Inak chorváti majú tak silnú kávu, že ak ste ešte v ten deň neboli, tak po nej určite pôjdete! Ja som bola a musela som ešte raz a to bežne takéto reakcie nemávam :-) (pardon)


Ubytovaní sme boli v Meduline, ktorý sme poznali z predošlej dovolenky 2010, avšak po návšteve Fažany sme sa rozhodli, že do Medulinu sa už nevrátime :-) Fažana je krásne malé milé prímorské mestečko s priestrannými plážami s pozvoľným vstupom do mora, je tu kľud a nepripadá nám také prekomercionalizované a hlučné ako Medulin. Navyše, ako sme zistili neskôr, aj ubytovanie je tu lacnejšie.


Vo Fažane na korze sme si dali v jednej reštaurácii, ktorej meno som si bohužiaľ nepoznačila, ale kde bol veľmi milý presonál a super papaníčko nasledovné menu:

Filet zo žraloka - jemný chuťou i konzistenciou, bez kostičiek...proste len lahodné mäsko


Fritto misto (pozostávajúce zo zmesi pražených rybičiek a morských potvoriek). Toto jedlo poznám už z Talianska, kde ho tiež robia. Raz za čas sa dá...a "zdravosť" rybiek vyváži "nezdravosť" ich úpravy :-) Ak by vás zaujímalo, čo je to veľké ploché, je to rybka menom Svätý Peter. Tak Peťko, skončil si v našich bruškách...


A k tomu automaticky tieto chutné mäkké krajce domáceho chlebíka - tie čierne sú jeden s olivami a jeden s hľuzovkou. Tie sme si na skrátenie chvíle a zahnanie vlčieho hladu najprv polievali úžasným olivovým olejom plným arómy a chute (ja to volám, že olej chutí po tráve, keď je kvalitný :-))


Celú túto parádu sme zavŕšili osviežujúcimi dezertami: Limoncello, aké som nepila ani v Taliansku a úplne naj naj naj domáca zmrzlina škoricová a orechová (s kusmi orechov!). Neopísateľná chuť!


Keďže sme bývali v apartmáne, stravovanie bolo v našej réžii. Ako som už spomínala, na obed sme si nosili na pláž niečo ľahké a večere vyzerali nejak takto:


Takto si nás uctili v jednej reštaurácii v Pule.  
 
No a aby sme teda mali to naše stravovanie kompletné, malá ukážka typických raňajok :-)))

      Ďalším naším obľúbeným miestom na Istrii je ostrov Ceja. Dostanete sa naň napr. taxiloďou z Medulinu, ktorá premáva každú hodinu. Naspäť ide posledná o 19 hod. avšak mladí brigádnici si nerobia ťažkú hlavu z dochvílnosti a tak sme si chvíľu mysleli, že budeme musieť na Ceji nocovať alebo nedajbože doplávať do Medulinu. Všetko sa nakoniec dobre skončilo a my sme si užili plavbu na prázdnej lodi, len my dvaja...
Ceja je krásny ostrov kam sa dá prísť len na loďke, možno preto tu nebýva veľa ľudí. Ideálna príležitosť zhodiť vrchný diel a užívať si šum mora...žiadne plážové oddrhovačky, žiadne hlučné nemecké deti, len vetrík, more a vy :-)


 Okrem toho sme opäť navštívili mesto Pula. Tentoraz sme sa zamerali na verejné akvárium morských rýb a iných živočíchov nachádzajúce sa v pevnosti Fort Verudella.


Rozhodne sa oplatí prísť pozrieť. Tu je len zlomok toho, čo uvidíte naživo. Je to krása!


 A mali tam aj žraloky. Síce také menšie...ale nechcela by som ani takého stretnúť :-)Ak sa rozhodnete navštíviť toto miesto, rozhodne si nenechajte ujsť krásny výhľad na okolité more.


Keď sa prejdete centrom mesta, určite naďabíte na tento sympatický obchodík s cukríkmi a bonbónmi rôznych druhov. Keďže bolo zakázané fotiť, ukradla som si len tieto dva rýchle zábery (predtým, ako som si prečítala, že nesmiem).-------------------------

Zopár ďalších fotiek len tak...


Okrem levandule je všadeprítomný aj rozmarín. Tá vôňa je omamná :-)


Sardelová cesta - Fažana


Výhľad z reštaurácie - Fažana

 
Olivová alej - Fažana


Náš výhľad z apartmánu


 Pri domčeku nám rástol takýto krásny granátovník


Všadeprítomné figovníky


Tieto chvíle si užívam: kafíčko a oddych s milovaným


Vyznanie na Ceji


More, budeš mi chýbať


...ale ešte sa vrátime. Dovidenia!A ešte malý bonus. Podvečerné more v Kamenjaku (mňa, čo som vošla do záberu si nevšímajte. Hrám sa na smetiara :-))

5 komentárov:

 1. Za pár hodín vyrážame podobným smerom. Každopádne ďakujem za príspevok, bodol :o)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. No, vidno ze vies nielen varit, ale aj zhodnotit, zdokumentovat a velmi prijemnym sposobom opisat... myslim ze by to chcelo dalsi blog... :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. jééé je moc příjemné číst o místech, která důvěrně znám.. já od roku 2003 byla 6x v Premantuře a na mys Kamenjak jsme chodili nejčastěji... dávám typ ještě na jednu pláž a to na Pinižulu... je mezi vesničkou Premantura a mezi Kamenjakem... Když jsme tam začali jezdit v roce 2003, tak byla skoro poloprázdná, teď už je asi víc profláknutá, ale každopádně se pišní označením jedné z deseti nejkrásnějších pláží v Evropě (prý)... ;) ale chce to tam jít opravdu brzo ráno, než přijde nával dalších ;) a pak si popojít po pobřeží dál, kde je více klidu ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Od mojej poslednej dovolenky pri mori uplynú čochvíľa štyri roky (náhodou to bolo práve Chorvátsko), preto si veľmi rada prečítam a pozriem fotografie z cestovania iných. Urobila si nádhernú reportáž z vašej chorvátskej dovolenky. Okrem Puly, kde som bola raz veľmi dávno, sú miesta, ktoré opisuješ, pre mňa neznáme a nové.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Aranel, som rada, že som pomohla Dúfam, že dovolenka sa vydarila.

  Anonym, ďakujem veľmi pekne za krásne slová, osobne som si myslela, že som to len tak zbúchala, lebo som sa pol dňa piplala s tými fotkami a ku koncu som sa už nevedela dočkať, kým sa natiahnu, tak som len tak narýchlo dopísala komentáre. Sama som prekvapená tak pozitívnymi reakciami. Ďalší blog asi nie :-) necestujem až tak veľa a niekedy mám časový problém aj s týmto blogom :-)

  Lenulka, ďakujem za super tip, nevedela som o tejto pláži, určite sa tam zájdeme pozrieť. Je pravda, že sa to aj v chorvátsku pomaly zapĺňa. Aj na Meduline sme za tie tri roky videli ako sa zmenil, veľa nových stavieb určených len pre turistov. Škoda...už to nebude to, čo bývalo...

  Danielka, ďakujem za pochvalu :-) dúfam, že sa ti čoskoro opäť podarí ísť na krásnu dovolenku, štyri roky sú veľa!!! Ak by ťa ešte niečo zaujímalo, kľudne mi napíš do pošty a poradím :-)

  OdpovedaťOdstrániť

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...