štvrtok 15. januára 2015

Baklažánové placičky s pastou z medvedieho cesnaku      Tak ako sa vám darí plniť si novoročné predsavzatia? Ja si už síce dlhšiu dobu na nový rok zásadne nedávam, ale tento rok som urobila výnimku. Mojim predsavzatím je stravovať sa ešte zdravšie. 

     Minulý rok bol pre mňa rok úvah, bilancovania a dilém v oblasti môjho stravovania. Aj preto bolo receptov pomenej. Hľadala som tú svoju správnu cestu. Niežeby som ju už našla, ale povedzme, že možno začínam vidieť jej kontúry.  

     Záver: tento rok pravdepodobne uvidíte v mojich receptoch čoraz menej mliečnych výrobkov resp. živočíšnych produktov a žiadne mäso. Zatiaľ mäsko nepapám od septembra a vôbec mi nechýba. Sama som zvedavá akým smerom sa moje stravovanie uberie. Tak ak máte chuť, môžete mi na kúsku mojej cesty robiť spoločnosť :-)


Dnes si dáme:


Baklažánové placičky s pastou z medvedieho cesnaku


Viem, nie je sezóna baklažánu, ale tento recept som robila z dôvodov, ktoré tu nebudem rozvádzať. Berte to ako inšpiráciu na august / september. A vlastne, možno by vôbec nebolo zlé sa na chvíľku do nich preniesť. Pomáha nám v tom slniečko, ktoré občas už vykukne a na chvíľku trošku zahreje...aspoň na duši :-)


Baklažánové placičky s pastou z medvedieho cesnaku


Ingrediencie pre 2 osoby:

 • baklažán 1ks
 • cesnak 2 strúčky
 • strúhaný parmezán za hrsť (vegáni môžu vynechať)
 • bio špaldové otruby (ja Biomila)
 • strúhanka podľa potreby do placiek + na obaľovanie
 • sézam za hrsť
 • olivový olej alebo iný, ktorý používate na vyprážanie


- Baklažán nakrájame na kolieska a tieto z každej strany osolíme. Umiestnime na sitko, cez ktoré môže pretekať "vypotená" tekutina. Necháme takto odstáť aspoň 30-45 min.

- Po uplynutí potrebnej doby baklažán opláchneme pod tečúcou vodou a na grilovacej panvici ugrilujeme. 

- Sézam nasucho opražíme na panvici do hnedasta.

- Cesnak, otruby, parmezán a ugrilovaný baklažán vložíme do mixéra, osolíme a rozmixujeme na homogénnu hmotu. Ak bude zmes príliš mokrá, pridáme trochu strúhanky, podľa potreby. 

- Nakoniec do masy vmiešame opražené sézamové semiačka a už len premiešame.

- Zo vzniknutej hmoty tvarujeme guľky, ktoré následne sploštíme, obalíme v strúhanke a vyprážame na rozpálenom oleji. 


Baklažánové placičky s pastou z medvedieho cesnakuIngrediencie na pastu z medvedieho cesnaku:

 • sušené paradajky 5ks
 • cesnak medvedí (ja rozmrazený, čerstvého by som dala trochu menej alebo podľa chuti, treba počas mixovania ochutnávať)
 • čili pasta ½ ČL alebo na špičku noža mletej čili papričky
 • slnečnicové jadierka za hrsť
 • soľ

Všetko spolu rozmixujeme v malom mixériku, ochutnávame a podľa ľubovôle pridávame tie ingrediencie, ktoré sa nám najviac žiadajú. Ak by bola pasta príliš hutná a nešla mixovať, je možné pridať trochu vody alebo oleja, napr. Biomila Bio Slnečnicový olej...

Baklažánové placičky s pastou z medvedieho cesnaku


.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Majte krásny január!

1 komentár:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...